جت‌الاسلام‌والمسلمین بنایی: بیانیه گام دوم حاصل عمیق‌ترین تجربیات مقام معظم رهبری است

Untitled2544-1 
حوزه/ دبیرکل مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم گفت: بیانیه گام دوم، مانند وصیت‌نامۀ حضرت امام (ره) که حاصل یک عمر معرفت و عرفان و تلاش فکری و فلسفی، ریاضت نفس و مسائل مرتبط با دوران نهضت اسلامی و سپس پیروزی انقلاب اسلامی بوده، حاصل چهل سال مدیریت عالی مقام معظم رهبری است‌.
به گزارش خبرگزاری«حوزه»، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین علی بنایی در  دور جدید جلسات کرسی  های آزاداندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم  که  با موضوع «تبیین بیانیۀ گام دوم انقلاب اسلامی» در دانشگاه طلوع مهر قم آغاز شد با بیان این‌که تحلیل این بیانیه برهمۀ ما فرض است، گفت بیانیه گام دوم، مانند وصیت‌نامۀ حضرت امام (ره) که حاصل یک عمر معرفت و عرفان و تلاش فکری و فلسفی، ریاضت نفس و مسائل مرتبط با دوران نهضت اسلامی و سپس پیروزی انقلاب اسلامی بوده، حاصل چهل سال مدیریت عالی مقام معظم رهبری است‌.

وی با اشاره به موضوعات  کرسی های آزاد اندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم، افزود: روند مجمع و سابقۀ آن در این 22 سال نشان می‌دهد که بیان‌گذاری این تشکیلات براساس تقوا بوده است  و همیشه روند تکاملی داشته است؛ به‌ویژه بحث‌های جناب آقای دکتر مهاجرنیا به این روند، غنا و وسعت بیش‌تری بخشیده است؛ چراکه آغاز این جلسات با بحث های آسیب شناسی  شروع شد و سپس دربارۀ راهبردهای انقلاب‌اسلامی در دهه پنجم بحث و گفتگو شد هم اکنون نیز دربارۀ بیانیۀ گام دوم مقام معظم رهبری بحث و گفتگو خواهیم کرد؛ لذا گستردگی مطالب به‌سمت مباحث ملی گرایش پیدا کرده و در این سطح، مطالب تحلیل می‌شود.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که تشخیص وظیفه و حرکت صحیح به سمت مرکز و هدف دغدغۀ همیشگی ما است، اظهار کرد: هرچند شاید به‌لحاظ اسم و رسم، هم‌جهت قرار دادن فعالیت‌های مجمع با فرمایشات مقام معظم رهبری کار سختی نباشد، ولی حقیقت آن است که آن‌قدر کارها و وظایف متنوع وجود دارد که باز هم علی‌رغم همۀ هم‌جهتی‌ها، تشخیص اولویت‌ها نیازمند تدبیر و مطالعه است. بنابراین، صرف این‌که ما مدعی حرکت در خط امام و رهبری هستیم، کافی نیست؛ بلکه اصرار بر انجام وظیفه به‌نوبه خود، حساس و مسئله‌برانگیز است و لذا در تمام مباحث از همه عزیزان هم فکر نظرخواهی به عمل می آید.

رئیس دانشگاه طلوع مهرقم گفت: در تشخیص وظیفه، بایستی مسئله را از جوانب مختلف ارزیابی و به آن را مورد دقت قرار داد. امروز که موضوع کار تشکیلاتی در رأس ضرورت ها  شناخته می‌شود، به لوازم و اقتضائات آن نیز باید توجه کرد. هرچند آن‌چه امروز به‌عنوان کار تشکیلاتی مطرح است، یک اسم بی مسماست، با این حال، این تشکل‌ها نیازمند عقبه فکری و نظام اندیش‌مندانه هستند. این کار از تهران و جاهای دیگر ساخته نیست. این کار بایستی در قم به سرانجام برسد و به‌عنوان یک عقبه فکری به پشتیبانی تئوریک از مسائل مبتلابه نظام و ضرورت های انقلاب بپردازد.

وی با بیان این‌که آنچه که مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم در پی آن است، ارائه الگویی عملی و اجرایی از مردم‌سالاری دینی است که بر پایه مشارکت فعال سیاسی، حضور اجتماعی و پر رنگ و همه‌جانبۀ آحاد مردم در ساختار نظام اسلامی صورت می‌گیرد، افزود: آن‌چه ما در پی انجام آنیم:  حرکت  بر مدار رهبری معظم انقلاب اسلامی و امام راحل(ره)؛  کار سیاسی خداپسندانه که به عنوان یک عمل صالح و مسئولانه که در راستای تعهد ایمانی و آرمان های انقلاب اسلامی باشد ؛داشتن بصیرت سیاسی براساس الگوی رفتاری  ولایت فقیه؛ مسئولیت‌پذیری و تلاش جهادی همه‌جانبه در راه تقویت نظام اسلامی می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین  بنایی دربارۀ بیانیۀ گام دوم مقام معظم رهبری نیز اظهار کرد: اگر بخواهیم جایگاه واقعی بیانیه گام دوم انقلاب را بیان کنیم، باید بگوییم که این بیانیه، مانند وصیت‌نامۀ سیاسی-الاهی حضرت امام (ره) است. همانگونه که آن وصیت‌نامه حاصل یک عمر معرفت و عرفان و تلاش فکری و فلسفی، ریاضت نفس و مسائل مرتبط با دوران نهضت اسلامی و سپس پیروزی انقلاب اسلامی بود، این بیانیه گام دوم هم  حاصل چهل سال مدیریت عالی مقام معظم رهبری است‌. لازم است توجه داشته باشیم که ایشان در چالش‌های عظیم و بی‌مانند انقلاب اسلامی همیشه نقش مدیریتی عالی‌ای داشته اند  و به تمام مشکلات انقلاب آگاهی دارند.

وی در پایان افزود: این مباحث از منظری دیگر نیز باید تبیین شود. جامعۀ امروز بیرون ایران نیازمند چنین مباحثی است. به‌عنوان مثال، من چندی پیش نزد یکی از علمای عراق بودم و کتاب راهبردهای انقلاب‌اسلامی را به او دادم.که بسیار استقبال کرد و گفت که ما به مباحث نیاز داریم و آن را باید ترجمه کنیم؛ چراکه باعث غنای فکری ما می‌شود. این، نشان می‌دهد که اگرچه در داخل، به طرح این مسائل گاهی بی توجهی و بی مهری می‌شود ولی دنیای بیرون ما و علاقه مندان انقلاب اسلامی به‌شدت محتاج چنین مطالبی هست؛ لذا درنحوه ارائه و انتشار آن باید همت کرد و همچون یک وظیفه انقلابی به آن اهتمام بورزیم.