حجت الاسلام دکتر مهاجرنیا استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد: امر به معروفِ حاکمان تعطیل شده است

DSCN9938

 19 دی: حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا گفت: یکی از مهم‌ترین فلسفه‌های امر به معروف و نهی از منکر، نصیحت، ارشاد، نقد و خیرخواهی حاکمانِ جامعه است که امروز تعطیل شده است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن مهاجرنیا در دومین جلسه مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم با موضوع راهبردهای اصولگرایی در دهه پنجم انقلاب اسلامی، گفت: راهبردهـا، اصول و خط مشی‌های کلانی بر سـطح تاکتیکی و عملیاتی برنامه‌ها و اقدامات اشـراف داشـته و با توجه به فرصت‌ها، تهدیدها، نقاط قوت و ضعف در مسیر رسیدن به اهداف، به آنها جهت می‌دهند.
پژوهشگر علوم سیاسی گفت: اگر بخواهیم به نقاط ضعف و قوت درون جریان انقلابی و اصولگرایی بپردازیم، نقاط ضعف و قوتی در کنار امتیازاتی مشاهده می‌شود که جای دیگر نیست و همین پایبندی به یک سری اصول، اخلاقیات، اعتقادات، باورها و مسائل تکلیفی، از نقطه قوت‌های ماست. وی با تصریح بر اینکه یک سری نقطه ضعف‌ها هم داریم، افزود: این تشتتی که در درون جریان وجود دارد و بی اعتمادی که ایجاد شده در کنار بی برنامگی و خود رأیی که معمولاً هر جریان فکری، فقط حرف خودش را قبول دارد و انحصار طلبی که احیاناً دیده می‌شود، نقاط ضعفی است که وجود دارد. استاد حوزه و دانشگاه افزود: تهدیدات بیرونی مانند مشکلات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی وجود دارند که این تهدید‌ها شکننده هستند و چون انقلاب اسلامی متکی به مقبولیت اجتماعی و افکار عمومی است، اگر نتوانیم افکار عمومی را اقناع کنیم که دولت اقتدار دارد و نظام می‌تواند مشکل خود را حل کند، باعث تضعیف مقبولیت اجتماعی می‌شود و این تهدید است.
وی ادامه داد: الآن یک رخوت و سستی در خود جریان‌های اصولگرا و اصلاح طلبِ پایبند به ارزش‌های انقلابی، به وجود آمده است و باید بدانیم اگر بخواهیم همین جریان‌های ارزشی را فعال کنیم چه کار باید بکنیم؟ نویسنده کتاب آسیب شناسی جریان اصول گرایی گفت: متأسفانه جریان‌های اصول گرا و اصلاح طلب همه ی همّ و غمشان را گذاشته‌اند تا همدیگر را خنثی کنند و این به ضرر انقلاب است. کلیپ‌هایی که با هزینه‌ها و منابع مالی مبهم ساخته می‌شود، نشان می‌دهد که برخی از این طیف‌ها نسبت به مسائل مهم بی توجه هستند.
حجت الاسلام مهاجرنیا در ادامه با تبیین انواع راهبرد تدبیری، به پنج راهبرد آن اشاره کرد و گفت: «راهبرد حفظ و تقویت نظام»، راهبرد امر به معروف و نهی از منکر»، « راهبرد تولی و تبری»، «راهبرد اتحاد وانسجام بخشی» و «راهبرد آتش به اختیار» از راهبردهای تدبیری هستند. نویسنده کتاب جریان شناسی تفکر سیاسی در جهان اسلام، در مورد راهبرد حفظ و تقویت نظام گفت: امام راحل «ره» می‌فرمود حفظ نظام اسلامی از اوجب واجبات است و حتی یک تعبیر خیلی جالبی دارند که فرمودند برای حفظ نظام اسلامی همه باید فدا شویم، حتی حضرت ولی عصر(عج) هم باید فدای نظام اسلامی بشود.
وی عنوان کرد: این تفکر برای ما یک تفکر راهبردی است. راهبرد کلانی است که بر همه ی ما واجب عینی است که این نظام را حفظ کنیم و اگر این نظام ضربه‌ای بخورد، همه ی ما عند الله مؤاخذه می‌شویم که چرا تلاش نکردید.
حجت الاسلام مهاجرنیا در ادامه به راهبرد امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: ما نسبت به این فریضۀ بزرگ بسیار بی توجه هستیم. حقیقتاً هم رفع تکلیف و فراموش شده است. برای چه قرآن با نگاه راهبردی می‌فرماید شما بهترین امت هستید. برای آن که راهبرد کلانی به نام امر به معروف دارید. یعنی با این راهبرد شما جامعه تان را اصلاح و سالم سازی می‌کنید، آسیب‌ها را برطرف می‌کنید و حرکت می‌دهید.
وی افزود: بعضی‌ها فکر می‌کنند امر به معروف و نهی از منکر یک عامل بازدارنده است. در حالی که امر به معروف و نهی از منکر بزرگترین قانون حرکت دهندۀ الهی است و چهار ستون دین روی این قانون استوار است. این استاد حوزه و دانشگاه، در خصوص فلسفه امر بمعروف و نهی از منکر، به سالم سازی و واکسینه سازی جامعه اشاره کرد و از ایجاد، حفظ و گسترش ارزش‌ها، اصلاح بینش، منش و روش‌ها، جلوگیری از انحرافات و مفاسد، کنترل آسیب‌ها در جامعه اسلامی، نصیحت، ارشاد و خیرخواهی حاکمان به عنوان دیگر مصادیق آن ذکر کرد.
حجت الاسلام مهاجرنیا گفت: اولین چیزی که در واقع از امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک راهبرد انتظار می‌رود، سالم سازی و واکسیناسیون جامعه است. استاد حوزه و دانشگاه دومین کارکرد این قانون را ایجاد حفظ و گسترش ارزش‌ها دانست و افزود: وقتی شما می‌گوئید اصولگرا هستیم، تعارف که نمی‌کنید، اصولگرا هستیم یعنی چه؟ یعنی چه کاری کنیم که اسم ما را اصولگرا بگذارند؟
وی توضیح داد: ما اولاً باور داریم به همۀ اصول و ارزش‌های اسلام و ارزش‌هایی که انقلاب اسلامی برای ما ایجاد کرده است. ما به نظام ولایت فقیه باور داریم و عدالت، دین، معنویت و اخلاق، اصول ما هستند. کار امر به معروف و نهی از منکر هم این است که این‌ها را ایجاد و حفظ کرده و گسترش می‌دهد.
وی امر به معروف را مولد معروف دانست و با اشاره به اینکه در جامعه ی ما متاسفانه معروف‌ها کم رنگ و مبهم و حتی در مواردی به منکر تبدیل شده است، اظهار داشت: چه کسی باید این‌ها را بازسازی، بازآفرینی، تولید، افزایش و شرح بدهد؟ حوزه علمیه، فقها، مجتهدین و علماء، وظیفه ی این‌ها این است که در جامعه ارزش تولید کنند. یک عده‌ای موظف هستند آن را حفظ کنند و یک عده‌ای هم گسترش دهند.
حجت الاسلام مهاجرنیا افزود: جریان اصولگرایی که مدعی حراست از اصول انقلاب اسلامی است باید در خط مقدم راهبرد حفظ ارزش‌ها باشد. اصولگرایی تنها در ایام انتخابات شورای شهر و مجلس و ریاست جمهوری و... نیست. فقط سیاسی هم نیست. متاسفانه جریان اصولگرایی، راهبرد اساسی اصلاح جامعه اسلامی یعنی امر به معروف و نهی از منکر را فراموش کرده است.
وی کارکرد سوم راهبرد امر به معروف را اصلاح بینش، منش و روش‌ها عنوان کرد و ادامه داد: یکی از فلسفه‌های مهم این راهبرد اصلاح بینش مردم به لحاظ اعتقادی است. زیرا واقعاً بعضی از مردم در معرض مشکل‌اند. شبهات فراوان شده است.
حجت الاسلام مهاجرنیا در ادامه به فلسفه جلوگیری از انحرافات و مفاسد و کنترل آسیب‌ها اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین فلسفه ‌های امر به معروف و نهی از منکر، نصیحت، ارشاد، نقد و خیرخواهی حاکمان جامعه است. چون یکی از چیزهایی که در روایات متعدد به ما می‌گوید «النصیحة الائمة المسلمین» که امروز تعطیل شده است.
وی با انتقاد از اینکه عده‌ای فقط تعریف و تمجید از فرمایش‌ها و سیاسی کاری دارند و عده‌ای هم فقط تخریب و تضعیف می‌کنند، افزود: هر دوی اینها برای انقلاب مضر است و نفعی ندارد.
http://www.icana.ir/Fa/News/379813/
https://www.khabaronline.ir/detail/771717/Politics/parties

DSCN9941

DSCN9964

DSCN9932

DSCN9924

DSCN9925