آیت الله العظمی مکارم شیرازی: بدون اتحاد انقلاب حفظ نمی‌شود

DSCN8408
آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه نگهداری انقلاب بسیارسخت‌تر از به دست آ وردن آن است، خاطرنشان کرد: از بین بردن آسیب‌های انقلاب کارآسانی نیست و با شعار نمی‌شود بلکه با عمل می‌شود و اولین شرطش اتحاد است ولی متأسفانه برخی از گروههای داخلی بااینکه می‌بینند اختلاف سبب شکست می‌شود بازهم حاضر به اتحاد نیستند.
به گزارش 19دی، جمعی از اعضای ستاد مردمی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با آیت الله مکارم شیرازی، مرجع عالیقدر جهان تشیع در مدرسه علمیه امام سجاد (ع) قم دیدار کردند.
آیت الله مکارم شیرازی در این دیدار با بیان این که انسان چیزی را که ارزان بدست بیاورد ارزان از دست می‌دهد و چیزی را که با خون دل بدست آورد به آسانی از دست نمی‌دهد، اظهار داشت: انقلاب اسلامی با خون دل و زحمت و زندان‌ها و تبعید‌ها و شکنجه‌ها به دست آمده و به ارزانی نمی‌شود آن را از دست داد بلکه باید آن را با خون دل آبیاری و نگهداری کرد.
وی با اشاره به این که قبل از انقلاب دنیا به دو شعبه غرب و شرق تقسیم شده بود و هیچ کشوری نمی‌توانست خارج از این دو گروه باشد، گفت: دشمنان وقتی دیدند نظامی آمده که شعارش نه شرقی و نه غربی است و میخواهد نظام دنیا را عوض کند برای نابودی انقلاب دست به دست هم دادند ولی چون انقلاب متکی به معنویت بود نتوانستند کاری کنند و انقلاب ماند و یک ورق تازه در تاریخ دنیا ایجاد کرد.
اولین شرط نگهداری انقلاب اتحاد است
استاد درس خارج حوزه علمیه با بیان این که نگهداری انقلاب بسیار سخت‌تر از به دست آوردن آن است، خاطرنشان کرد: از بین بردن آسیب‌های انقلاب کار آسانی نیست و با شعار نمی‌شود بلکه با عمل می‌شود و اولین شرطش اتحاد است ولی متأسفانه برخی از گروه‌های داخلی با این که می‌بینند اختلاف سبب شکست می‌شود باز هم حاضر به اتحاد نیستند.
وی با بیان این ضرب المثل که مؤمن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود، گفت: محال است که بدون اتحاد انقلاب حفظ شود و خدا راضی نیست آثار خون‌های پاک شهدا و انقلابی که چهره دنیا را عوض کرده است از بین برود.
آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که قبل از انقلاب مابدون این که نام مستعمره را داشته باشیم مستعمره غرب بودیم، گفت: اموال ما را ارزان می‌بردند و تمام مسئولان و منابع کشور تحت فرمان آنها بود و الآن هم اگر این مقاومت بشکند باز مستعمره خواهیم شد.
خیلی از کشورهای غربی مستعمره آمریکا هستند
وی با بیان این که الان خیلی از کشورهای غربی واقعا مستعمره هستند و اجازه ندارند که برای خود تصمیم بگیرند، گفت: آیا شرافت انسانی اجازه می‌دهدکه کشوری که از چنگ استعمار رها شده دوباره به چنگ استعمار گرفتار شود.
این مرجع عالم تشیع اظهارداشت: نسل جوان نیروی اصلی انقلاب بوده و هست و خواهد بود، این جوانان بودند که انقلاب کردند و جنگیدند و کشور را به پیش بردند و همین‌ها هم می‌توانند انقلاب را حفظ کنند. وی با بیان این که ما باید تاریخچه انقلاب را به صورت مستند به جوانان بگوییم، خاطرنشان کرد: جوانان باید ببینند صمیمیتی که ما در انقلاب داشته ایم هنوز هم هست؛ همچنین باید تلاش کنیم که از زمان عقب نماینم و زمانه و شرایطش را درک کنیم و با حفظ اصول اسلام مطابق با زمانه حرکت کیم.
باید با جوانان با زبان محبت و صمیمیت حرف بزنیم
وی با اشاره به آیه«فبما رحمة من الله لنت لهم و لو کنت فضا غلیظ القلب لانفضوا من حولک..» اظهار داشت: نه بی بند و باری درست است و نه جمود و این را باید به جوانان بیاموزیم و با زبان محبت و صمیمیت و دلسوزی با جوانان حرف بزنیم و این ادبیات است که مؤثر است.
DSCN8334
آرمان‌های انقلاب را باید در جامعه اشاعه دهیم
در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین بنایی،دبیر مجمع همانگی پیروان امام و رهبری استان قم، هدف از این دیدار را گرفتن رهنمون برای ارتقاء جبهه انقلاب در سطح کشور عنوان کرد و اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم که آرمانهای انقلاب را به صورت مردمی اشاعه بدهیم. وی با بیان این که انقلاب اسلامی به عنوان سرمایه اجتماعی وعامل وحدت و انسجام بوده، خاطرنشان کرد: امروز انقلاب مورد آسیب قرار گرفته است و ما تمام تلاش خود را برای تعمیر و ارتقاء انقلاب انجام می‌دهیم.
حجت الاسلام والمسلمین بنایی بااشاره به مسائل جناحی و اختلاف جناح‌ها در کشور، گفت: مرجعیت نسبت به اختلاف جناح‌ها همیشه حساس بوده است و یکی از عوامل وحدت در جامعه اسلامی است.
وی مشکل امروز نیروهای انقلاب را نحوه ارتباط با نسل جوان دانست و تصریح کرد: امروز نسل جوان کمتر مخاطب ما هستند و نتوانستیم برای نسل جوان مسائل عمده انقلاب را بیان کنیم و همین سبب تهاجم فرهنگی دشمن شده است که آسیب‌هایی را به ما زده است.
وی با اشاره به ارتباط خوب و مؤثر آیت الله مکارم شیرازی با نسل جوان از گذشته تا به امروز، ابراز کرد: آنچه ما می‌خواهیم بگوییم این است که قم به عنوان خاستگاه اصلی انقلاب اسلامی و حوزه علمیه و مردم قم همچنان به انقلاب وفادار‌اند و چنانچه همبستگی وانسجام و اتحاد بین احزاب و گروه‌ها سرلوحه کار ما قرار بگیرد شاهد شکوفایی انقلاب اسلامی در تمام نقاط عالم خواهیم بود.
وی افزود: هنوز بعد از چهل سال مردم جهان منتظر پیام انقلاب اسلامی هستند و هنوز انقلاب اسلامی اثرگذار است و ما باید نسبت به تبین اهداف انقلاب تلاش بیشتری را مبذول کنیم.
DSCN8351
دستاوردهای انقلاب باید برای نسل جوان تبیین شود
در ادامه حجت الاسلام احمدی تبار با بیان این که انقلاب اسلامی ایران حرکتی بود که در طول تارخ سابقه نداشت و نظامی را طراحی کرد که شناخته شده نبود، گفت: انقلاب اسلامی استکبار جهانی را مورد هدف قرار داده و به دنبال به کمال رساندن بشریت شده است و به همین خاطر از روز اول همواره مورد هجمه دشمنان بوده و توطئه‌های زیادی را نسبت به این نظام داشته‌اند و امیدوارند که بتوانند نظام را سرنگون کنند.
وی با بیان این که ما در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی هستیم و چهلم بیانگر کمال است، افزود: امروز می‌طلبد که بازنگری جدی داشته باشیم و دستاوردهای این نظام را بررسی کنیم که دیانت و تدینی که در دنیا به فراموشی سپرده می‌شد این انقلاب توانست قرن 21 را قرن معنویت و گرایش به معنویت قرار دهد.
این استاد حوزه علمیه افزود: این انقلاب توانست حرکتی را در مسلمانان که خود را وارفته می‌دیدند ایجاد کندو حتی در مسیحیت و یهودیت روح معنوی را زنده کند؛ همچنین این انقلاب توانست شاخص‌های یک نظام موفق را در ابعاد مختلف به عرضه بگذارد و امروز می‌بینیم که در ابعاد علمی، فناوری و نظامی نظام جمهوری اسلامی توانسته سطح بالایی در جهان داشته باشد.
وی با اشاره به مشکلاتی که بر سر راه انقلاب قرار گرفته است، اظهار داشت: هر جامعه‌ای از سه گروه تشکیل شده است که عبارتند از یک اقلیت صالح و مصلح، یک اقلیت فاسد و مفسد و یک گروه هم بدنه جامعه هستند.
حجت الاسلام احمدی افزود: تا کنون در انقلاب اسلامی اقلیت صالح مصلح توانسته بازیگر نقش اساسی در جامعه باشد و اکثریت را همراه با خود داشته باشد ولی امروز گرفتاری پیدا کرده و نتیجه آن شده است که اقلیت فاسد به میدان آمده وارزشهای مارا مورد هجمه قرارداده است.
وی خاطرنشان کرد: باید حرکتی صورت بگیرد و اقلیت صالح مصلح در عرصه حضور پیدا کنند و با وحدت و همدلی بتوانند اکثریت را با خود مجددا همراه کنند و پیام‌های انقلاب اسلامی را به جهانیان برساند.
این استاد حوزه علمیه افزود: هر چه ما داریم از رهبری رهبران دینی و معلمان و صالحان جامعه و مرجعیت معظم عالم تشیع است که توانسته این حرکت عظیم را زیر سایه امام و رهبری مقام معظم رهبری هدایت کند.
وی با بیان این که باید حرکت جدی در سرتا سر کشور ایجاد شود ودستاوردهای جمهوری اسلامی برای نسل جوان تبیین شود، گفت: ما انتظار داریم از نفَس مسیحای مرجعیت در جهت انگیزش انسان‌های صالح مصلح در این عرصه استفاده کنیم و روح جدیدی را در انقلابیون ایجاد کنیم تا بتوانند در جهت ارزش‌های انقلاب پیش بروند و این انقلاب را به انقلاب امام زمان(عج) متصل کنند.
DSCN8378
دشمن به دنبال تطهیر چهره کریه پادشاهان است
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین اسکندری رییس سازمان تبلیغات اسلامی استان قم با اشاره به تلاش‌های دشمن در جهت براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت:دشمن به دنبال این است که چهره منحوس و کریه پادشاهان گذشته را تطهیر کند و به خورد نسل جوان بدهد. وی خاطرنشان کرد: با توجه به این که انقلاب اسلامی برخواسته از فقه و فقاهت و‌اندیشه اسلامی است دشمن تلاشمی کند از انقلاب اسلامی قداست زدایی کند تا بتواند عملکرد نظام را زیر سؤال ببرد.
حجت الاسلام والمسلمین اسکندری با اشاره به این که تا کنون مرجعیت عالیقدر شیعه پیشتاز انقلاب بوده و انقلاب را در جهت آرمان‌ها و اهداف متعالی اسلام سوق داده است، افزود: امروز متأسفانه انقلاب به سمت مسائل مادی سوق پیدا کرده است و این آسیب جدی برای انقلاب است.
وی با بیان این که انقلاب اسلامی خدمات زیادی را به مردم کرده است، گفت: متأسفانه ما به دلیل اختلف سلیقه‌ای نمی‌گذاریم مردم طعم شیرین این خدمات را بچشند.(7 خرداد97)
DSCN8413